Ploštice (Heteroptera) je skupina malého, středně velkého i velkého hmyzu s bodavě sacím ústrojím, které směřuje dozadu pod tělo. Typickým znakem je první pár křídel, který je přeměněn na polokrovky (hemelytry), druhý pár je blanitý, v klidu složený podélně na zadeček. V minulosti byly ploštice klasifikovány jako řád, dnes se řadí společně se stejnokřídlými do řádu Hemiptera, ve kterém jsou podřádem nebo neklasifikovanou skupinou v rámci podřádu Prosorrhyncha. Ploštice jsou různorodou skupinou, je známo kolem 40 000 druhů, v ČR žije asi 900 z nich. Tělo ploštic je většinou ploché, ústní ústrojí vždy bodavě sací. Polokrovky, což je přeměněný první pár křídel, jsou tvořené kožovitým koriem, které směrem dozadu přechází v blanitou část křídla. Druhý pár, který je celý blanitý, je většinou menší a v klidu složený na zadečku. Výjimku však tvoří například znakoplavky, které mají křídla střechovitě složená. Některé druhy mají křídla zkrácená a vzácností nejsou ani druhy bezkřídlé (například štěnice).
Nohy jsou často kráčivé, u vodních druhů plovací, u dravých pak přizpůsobené k lapání kořisti. Tarsus je většinou 2-3 článkový.
Ploštice jsou rozšířené po celém světě, existují suchozemské i vodní druhy. Jsou většinou býložravé, některé ploštice jsou dravé, jiné pak parazitují na teplokrevných živočiších včetně člověka.
Mají různá zbarvení, tvary i velikost. Samičky některých druhů chrání vajíčka a malé nymfy tím, že je zakrývají svým tělem.
Číslo fotografie: 184
Zobrazeno: 6330 ×