Roháč obecný

Roháč obecný

Roháč obecný (Lucanus cervus) patří k největším broukům v Evropě. Sameček dorůstá délky 35 - 75 mm, výjimečně až 80 - 90 mm, samičky jsou nápadně menší a dorůstají délky jen okolo 30 - 45 mm. Samce roháče obecného od samičky díky nápadnému pohlavnímu dimorfismu rozeznáme velice snadno, především díky mohutným parohovitým kusadlům, která samci používají k soubojům o samičky. Hlava a hruď roháčů je tmavá, kusadla a krovky jsou obvykle hnědé.

Roháč obecný z čeledi roháčovitých (Lucanidae) je skutečnou ozdobou našich lesů a zahrad. Bohužel velice vzácnou ozdobou, neboť tento nápadný brouk patří k ohroženým druhům. A to přesto, že roháč obecný osídlil téměř celou Evropu, Malou Asii a hranice jeho výskytu zasahuje až do dnes v masmédiích často zmiňované Sýrie. Ještě před 100 lety byl roháč běžnou ozdobou alejí, lesů i zahrad a znalo jej každé vesnické dítě. Dnes jej zná z přírody málokdo.

Populace roháče obecného je primárně vázána na porosty starých dubů, v jejichž práchnivějícím dřevě se vyvíjejí larvy tohoto brouka. Samička klade vajíčka do trouchnivějících kmenů dubů, ale i dalších listnatých stromů. Larvy dorůstající velikosti okolo 10 cm se v kmeni vyvíjejí po dobu 3 - 5 lety v závislosti na řadě vnějších podmínek.

Larvy se ziví rozkládajícím se dřevem. Larva se na konci svého vývoje zakuklí do kokonu vytvořeného z trouchnivějícího dřeva a hlíny v půdě. Z ní se asi po třech měsících vylíhne dospělý brouk, jenž v půdě přezimuje a vylétá až v letních měsících. S roháčem obecným se v přírodě můžete setkat obvykle od května do srpna. Brouci jsou nejvíce aktivní ve večerních hodinách, kdy jejich bručivý zvuk vydávaný krovkami je opravdu nezaměnitelný.

Číslo fotografie: 170

Zobrazeno: 5444 ×

Váš komentář k fotografii

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool: