Samice varana komodského snáší 20–40 vajec, která zahrabe do země a dál o ně nepečuje. Inkubační doba činí asi 8 měsíců.
Rozmnožování v zoologických zahradách je stále velkým problémem. Doposud se to podařilo pouze ve dvanácti institucích mimo Asii – poprvé v roce 1992 v americkém Washingtonu, v nekontinentální Evropě pak před několika lety v přírodních podmínkách celoročně venkovního výběhu v jedné soukromé zoologické zahradě na Kanárských ostrovech. V dubnu 2007 se narodila historicky první mláďata varanů komodských na evropském kontinentu, a to v zoologické zahradě v Praze. Inkubace probíhala většinu času přirozeně v kladišti, které si samice vybudovala ve výběhu, a které se chovatelům zpočátku nepodařilo najít. Celý cyklus vývoje mláďat včetně páření rodičů proběhl naprosto přirozeně.
Počátkem roku 2007 bylo prokázáno partenogenetické rozmnožování u jedné samice chované v londýnské zoologické zahradě, vzápětí nato partenogenetická mláďata oznámil také Chester. Obě samice bez přítomnosti samce snesly vejce, ze kterých se vyvinulo několik mláďat samčího pohlaví. Tato mláďata jsou však z chovatelského hlediska méně cenná, protože nesou genetickou informaci pouze jediného rodiče.
Číslo fotografie: 1708
Kategorie: Indonésie
Zobrazeno: 5090 ×